| 2006 m. kovo 18 d. Vilniaus ðv. Juozapo kunigø seminarijoje lankësi sveèiai ið Anglijos – sutuoktiniai Michele ir Peter Moran, kurie savo ðalyje yra ákûræ Siono bendruomenæ, pasiðventusià evangelizacinei veiklai. Dabar ði ðeima keliauja po ávairius kraðtus, skaito paskaitas apie evangelizacijà. Sveèiai seminaristams vedë seminarà apie evangelizacijà ir kultûrà. M. Moran atkreipë dëmesá, kad kunigams svarbu skaityti laiko þenklus, ásiþiûrëti ir suprasti pasaulio gyvenimo tendencijas, konkreèiu bûdu pasakyti Baþnyèios poþiûrá ir atsiliepti á iððûkius. Prelegentë aptarë dabartiniø laikø Europos situacijà, iðkëlë pagrindines problemas: nedarbà, maþà gimstamumà, masinæ migracijà, neproporcingà ekonomikos vystymàsi, nacionalizmo apraiðkas, susijusias su smurtu. Seminaristai grupelëse taip pat diskutavo apie pasikeitimus Europoje, apie galimybes teigiama linkme nukreipti vykstanèius pokyèius, apmàstë dabartinæ Lietuvos padëtá, Nepriklausomybës metais nueità valstybës kelià, aptarë Europos plëtros vizijà.
Paskaitininkë apþvelgë ir padëtá buvusiose tarybinëse Rytø Europos valstybëse, kurios siekë laisvës, vylësi, kad politinës padëties pakitimas automatiðkai atneð tvarkà, kils pragyvenimo lygis, sustiprës tik pogrindyje galëjæs reikðtis krikðèioniðkumas. Šiuo atþvilgiu, anot M. Moran, kone svarbiausias Baþnyèios uþdavinys – atgaivinti Europos krikðèioniðkàjà sielà, sutvirtinti tapatybæ. Þmones reikëtø mokyti þvelgti á ateitá, o ið praeities mokytis ir pritaikyti gerus dalykus. Šiandien, anot lektorës, þmonës gyvena taip, tarsi Dievo jø kasdienybëje nebûtø. Kartu ji akcentavo, kad uþ ateitá esame kiekvienas atsakingi, kad savo aplinkoje turime rûpintis ne vien ekonomine gerove, bet taip pat vienybe. Taip pat diskutuota, ar ðiandieninis þmogus Europoje, o ir Lietuvoje jauèiasi saugus, kaip reikëtø suvokti savo, kaip europieèio, tapatybæ, ir kaip ji veikia mus - Baþnyèios narius.
Diskusijose klierikai pasidalino asmeniniais iðgyvenimais, prieita iðvados, kad svarbu netapti uþdariems, izoliuotis nuo aplinkos ir vykstanèios kaitos tiek politiniuose reikaluose, tiek visuomeniniame, kultûriniame bei religiniame gyvenime. Analizuojant Nepriklausomos Lietuvos gyvenimà akcentuota, kad mûsø ðalies augimui daug padëjo uþsienyje gyvenantys tautieèiai, taip pat kiti ávairiø ðaliø þmonës prisidëjæ ne tik prie gerbûvio kûrimo, bet taipogi neðæ viltá, skatinæ veikti, imtis iniciatyvos ir t.t.
M. Moran pristatë a.a. popieþiaus Jono Pauliaus II dokumentà Ecclesia in Europa, akcentavo dabarties gyvenime Šv. Tëvo iðkeltà skelbimo ir katechezës svarbà, kartu dar iðsamiau paaiðkino kerygmos, liturgijos ir diakonijos temas, pateikë pavyzdþiø ið Baþnyèios Anglijoje sielovados. Seminarijos auklëtiniai màstë, kà mes iðgyvename bûdami bendruomenës nariai, ko reikëtø, kad skelbimas taptø veiksmingas, kaip dar dþiaugsmingiau ðvæsti ir tarnauti, drauge ieðkota naujø evangelizavimo bûdø.
Konferencijos vedëja akcentavo, kad tarnavimas neturëtø virsti grynai socialine veikla, uþstojanèia patá skelbimà, kuris visuomet turi iðlikti svarbiausiu. Paminëta, kad evangelizacijos darbà reikia vykdyti atsiþvelgiant á kultûros specifikà, stengiantis kûrybingai panaudoti jos matmenis, vesti þmones nuo tradicijos tikëjimo bei þinojimo á asmeniná tikëjimà ir ásitikinimà. Taip pat prelegentë seminaristams pristatë vienà tyrimà, kurio metu apklausti jauni þmonës kalbëjo apie tai, ko viliasi ið Baþnyèios. Dauguma jø Baþnyèioje norëtø matyti autentiðkumà, didesná bendruomeniðkumà, atvirumà. Aptartos ir Baþnyèios bei þiniasklaidos bendradarbiavimo galimybës.
Bûsimiesiems kunigams M. Moran linkëjo ið naujo atrasti Sekminiø dvasià, nuolat globoti ir lydëti þmones tikëjimo kelyje, daþnai asmeniniu pavyzdþiu liudyti meilæ ir tarnystæ, taip pat neuþmirðti ieðkoti kûrybingø bûdø, leidþianèiø kuo arèiau prieiti prie þmoniø, þiûrëti á Baþnyèià ateities perspektyvoje, neiðleidþiant ið akiø jos misijiðkumo, bei naudotis paèiu Jëzaus gyvenimo ir apaðtalavimo modeliu.
Justas Jasënas Vilniaus ðv. Juozapo kunigø seminarija
|